فرم DS-160 چیست

فرم DS-160 چیست؟

اولین قدم برای گرفتن ویزای ایالات متحده آمریکا پر کردن فرم DS-160 است.

فرم DS-160شامل اطلاعات شخصی شما و اولین مرحله برای سنجش شما در سفارت ایالات متحده آمریکا می باشد.

تمامی اطلاعات فرم DS-160 باید کاملا درست و صادقانه پر شوند زیرا در صورت بروز هر گونه اشتباه در پر کردن فرم DS-160  منجر به رد شدن درخواست شما از سوی سفارت ایالات متحده آمریکا خواهد شد.

آدرس سایت مرتبط با تکمیل این فرم https://ceac.state.gov/ceac/ است. در صفحه اصلی سایت بر حسب نوع ویزای موردنظر به منوی مربوطه مراجعه نمایید. به طور مثال جهت تکمیل فرم مخصوص ویزای توریستی باید از گزینه

  DS-160, Online Nonimmigrant Visa Application

 را انتخاب کنید.

1) چه مدارکی برای پر کردن فرم DS-160 نیاز است؟

الف: پاسپورت

ب: برنامه سفر. کسانی که برنامه مشخصی برای سفر به ایالات متحده آمریکا دارند مانند دانشجویان – متقاضیان فرصت مطالعاتی – متقاضیان شرکت در کنفرانس و . . . باید برنامه سفر خود را به صورت دقیق همانطور که در دعوت نامه آن ها ذکر شده است در فرم DS-160 اعلام کنند.

پ: سفر های بین اللمللی پنج سال گذشته : در صورتی که در پنج سال گذشته وارد خاک ایالات متحده آمریکا شده اید تاریخ دریافت ویزای ایالات متحده آمریکا و تاریخ ورود به خاک ایالات متحده آمریکا و همچنین شماره سریال ویزای دریافتی را باید در فرم DS-160 اعلام کنید. همچنین این نکته حائز اهمیت است که هر چه سفر های بین اللمللی شما بیشتر باشد میتواند یک نقطه قوت در دریافت ویزای سفارت ایالات متحده آمریکا باشد.

ت: رزومه : متقاضیان دریافت ویزای سفارت ایالات متحده آمریکا ملزم به ارئه اطلاعات تحصیلی و شغل فعلی و شغل قبلی خود در فرم DS-160هستند.

نکته: کسانی که برای ادامه تحصیل و یا فرصت مطالعاتی ( ویزای F و J ) به کشور ایالات متحده آمریکا سفر میکنند لازم است اطلاعات تحصیلی خود را از دبیرستان در فرم DS-160 ذکر کنند.

ث: اطلاعات دیگر : برخی از متقاضیان ویزای سفارت ایالات متحده آمریکا در هنگام مصاحبه ملزم به ارائه مدارک اضافی هستند.

مانند: دانشجویان و متقاضیان فرصت مطالعاتی اطلاعات مربوط به SEVICE ID  که در فرم I-20  و DS-2019 برای آن ها توسط دانشگاه ارسال شده است را باید در فرم DS-160 وارد کنند و در روز مصاحبه سفارت ایالات متحده آمریکا اصل مدرک را به آفیسر مربوطه ارائه دهند.

سوالات متداولی که ممکن است در حین پر کردن فرم دی اس 160 با آن مواجه شوید:

1) آیا میتوانم فرم DS-160  را به زبان مادری خود پر کنم ؟

خیر – تمام سوالات فرم DS-160 باید به زبان انگلیسی پر شود مگر مواردی که در فرم DS-160 ذکر شده باشد (نام و نام خانوادگی) به زبان مادری پر کنید.

2) آیا تمام سوالات در فرم DS-160  اجباری است ؟

پر کردن اکثر سوالات در کادر مشخص شده فرم DS-160  الزامی است . مواقعی که سوالات با شرایط متقاضی صدق نمی کند گزینه Does Not Apply  را انتخاب کنید. و همچنین سوالاتی که گزینه optional را دارد به این معنی است جواب دادن به سوال اختیاری است اما بهتر است در فرم DS-160  به تمام سوالات بصورت کامل پاسخ داده شود.

سیستم فرم DS-160 به شما اجازه نمی دهد سوالی را بدون پاسخ بگذارید و ادامه دهید.

3) برای پر کردن و ثبت نهایی فرم DS-160  چقدر زمان لازم است ؟

متقاضیان ویزای سفارت ایالات متحده آمریکا 30 روز وقت دارند تا فرم DS-160  را به صورت کامل پر کرده و submit نمایند.

4) آیا میتوان بدون تکمیل فرم DS-160 وقت سفارت ایالات متحده آمریکا را گرفت؟

بله- شما میتوانید فرم DS-160 خود را استارت کرده و صفحه اول آن را پر کنید و سپس با دریافت کد فرم DS-160 اقدام به گرفتن وقت سفارت ایالات متحده آمریکا در کشور مورد نظر خود کنید.

5) هنگامی که عکس خودم را در فرم DS-160  آپلود میکنم علامت  X  در صفحه نشان داده میشود , به چه معنی است ؟

هنگامی که در موقع آپلود عکس در فرم DS-160 علامت X نمایش داده میشود بدین معنی است که عکس شما پذیرفته نشده است و باید طبق استاندارد های سفارت ایالات متحده آمریکا عکس دیگری را آپلود کنید.

– در کل برای تمام مواردی که در فرم DS-160 پر میکنید باید مدرک داشته باشید. حتی ممکن است هیچ کدام از این مدارک در روز مصاحبه دیده نشوند اما اگر آفیسر مربوطه از شما بخواهد مدرکی ارائه بدهید و همراهتان نباشد , درخواست ویزای شما را رد خواهد کرد.

جدا از اینکه تمامی موارد باید به صورت صحیح نوشته شوند , قسمت های مربوط به شغل / تحصیلات / سفر های خارجی/ سربازی برای آقایان / اقوام مقیم در آمریکا / اسپانسر های مالی و . . . از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. پس دقت کنید در این بخش ها چیزی را اشتباه ننویسید. به طور مثال اگر به کشور های اروپایی سفر کردید و ویزای شینگن دارید حتما پاسپورتی را که در داخل آن ویزای شینگن موجود است همراه خود در روز مصاحبه داشته باشید.

اخذ ویزای آمریکا فقط به نظر آفیسر بستگی دارد. پس سعی کنید بر اساس فرم دی اس 160 خودتان مواردی را که از شما سوال خواهد شد تمرین کنید و جواب های قانع کننده و منطقی را از پیش داشته باشید تا بتوانبد پروسه گرفتن ویزا را راحتتر طی کنید.

در صورتی که تجربه ای برای پر کردن فرم DS_160 ندارید بهتر است این کار را به کسی بسپارید که تجربه کافی در این زمینه داشته باشد.

در صورت تمایل برای پر کردن فرم DS-160 و مشاوره رایگان توسط کارشناسان شریف ویزا می توانید در ساعات اداری با شماره های شرکت تماس بگیرید.


0 دیدگاه
.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *